STORYTELLING – AKTYWNIE.

STORYTELLING – AKTYWNIE

Grupa docelowa: Dorosłe osoby powyżej 50 roku życia, jak również dorośli zainteresowani osiągnięciem powyższych celów…

Cele projektu : aktywizacja i przeciwdziałanie procesom starzenia poprzez pobudzenie intelektualne, ruchowe i poznawcze.

Miejsce projektu: Smołdziński Las, w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego
We współudziale entnolożki z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, skansenu kultury Słowińców

Liczba uczestników:  5-7 osób

Czas: 6 dni, 6.10.-11.10.2024

Projekt jest finansowany ze środków prywatnych członków stowarzyszenia Amica Verba

Storytelling

Sztuka opowiadania historii to swobodna narracja ustna, a tym samym przekazywanie historii i tradycyjnych opowieści w formie mówionego słowa.
Opowiadanie charakteryzujące się wspólnym i jednocześnie obrazowym przeżywaniem historii. Storytelling to forma komunikacji międzyludzkiej, która w tradycji ustnej służy zarówno rozrywce, jak i przekazywaniu wiedzy, ludzkich doświadczeń i norm kulturowych. Materiałem do opowiadania mogą być baśnie, mity i legendy, ale także historyczne, biograficzne i autobiograficzne opowieści.
Choć zazwyczaj narrację prowadzi tylko jedna osoba, możliwa jest również narracja wspólna, na przykład w formie dialogu wielojęzykowego albo tłumaczenia  na inne języki. Opowiadanie historii na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć, historii rodzinnych lub zasłyszanych. 
W naszym projekcie preferujemy formę swobodnej prezentacji historii opowiadanej własnymi słowami.
Storytelling ma na celu dzielenie się przez uczestników projektu swoimi przeżyciami, doświadczeniami, wspomnieniami związanymi z regionem Słowińskiego Parku Narodowego, bądź z innym regionem, związanym z korzeniami rodzinnymi, opowiadaniem historii miejsc.
Udział  w projekcie etnologa z muzeum w Klukach, jak również osoby zamieszkałej w tej okolicy umożliwi  poznawanie historii tego regionu.

Zadanie: Uczestni-czki/-cy projektu przygotowują historię/historie, którą/e chci-ałyby/-eliby opowiedzieć  w trakcie trwania projektu. Czas trwania swobodnej opowieści około 30 minut. Mamy nadzieję na interakcje współuczestników.

 Aktywność ruchowa

Aktywność ruchowa oddziaływuje dobroczynnie na zdrowie fizyczne, ale także na umysł i formę psychiczną. Do regularnej aktywności, która wpływa nie tylko układ ruchu, ale na cały organizm trudno się zmobilizować. Tylko nielicznym udaje się stale prowadzić aktywny tryb życia i regularnie ćwiczyć.
Istotną rolę odgrywa motywacja grupowa, jak również rodzaj ćwiczeń.
Stowarzyszenie Amica Verba promuje aktywność fizyczną we wszystkich projektach autorskich.
W projekcie „ Storytelling- Aktywnie” proponujemy codzienne poranne ćwiczenie jogi na poziomie dla początkujących, pod kierunkiem doświadczonej joginki. 


Miłe widziane byłoby również podejmowanie  przez uczestników  inicjatywy  dzielenia się własnymi doświadczeniami na tym polu i prezentowania innych form ćwiczeń lub praktyk. Następną aktywnością, po wspólnym śniadaniu lub po obiedzie ( w zależności od pogody i kondycji ) jest intensywny spacer/ Nordic walking na plaży.
Mamy nadzieję rozwinąć u uczestników projektu rutynę i potrzebę aktywności ruchowej.
Dobroczynne działanie aktywności fizycznej to między innymi: redukcja stresu, rozładowanie napięcia i oczyszczenie umysłu, poprawa krążenia, koncentracji i nastroju, ogólny przypływ energii.
Projekt „Storytelling- Aktywnie” ma w swoim założeniu integrację grupy uczestników poprzez wspólne działania. Aktywność ruchowa, obok pozornie pasywnego opowiadania swoich historii, jest w zamyśle istotnym czynnikiem scalającym.
W programie przewidziany jest czas wolny uczestników, który może być kreowany dowolnie w okolicy, która ma wiele walorów przyrodniczych i krajobrazowych.

Program projektu
w przebiegu projektu zakładamy dużą dozę spontaniczności w zależności od potrzeb uczestników


5 października,
uczestnicy przybywają w sobotę po południu do Smołdzińskiego Lasu. Miejscem noclegu i realizacji projektu są dwa sąsiadujące ze soba domy letniskowe w Smołdzińskim Lesie. Wieczór poświęcony jest zapoznaniu się. Podczas wspólnej kolacji w „Bistro przed Wydmą” omawiamy program i przebieg naszego projektu. Nocleg w pokojach dwuosobowych.
6 października, 
około godziny 8/9 wspólna gimnastyka, ćwiczenia pilates lub joga na tarasie lub wewnątrz prowadzone przez członkinię stowarzyszenia lub inny program aktywności zaproponowany przez uczestni- czkę/-ka projektu na mile widzianej zasadzie dzielenia się własnymi doświadczeniami i umiejętnościami. Wspólnie przygotowywane śniadanie. Spacer po okolicy/ plaży. Obiad w lokalnym „Bistro przed Wydmą”. Po południu Storytelling. Zamiennie Storytelling po śniadaniu, a spacer po obiedzie w zależności od pogody i preferencji uczestników oraz potrzeby spędzania czasu wolnego we własnym zakresie. Dokumentacja przebiegu projektu. Wspólnie przygotowana kolacja.
7/8/9/10 października….
11 października,
około godziny 8/9 wspólna gimnastyka, ćwiczenia pilates lub joga na tarasie lub wewnątrz prowadzone przez członkinię stowarzyszenia… Wspólnie przygotowywane śniadanie. Spacer po okolicy/ plaży. Obiad w lokalnym „Bistro przed Wydmą”.  Po południu podsumowanie projektu Storytelling: każdy z uczestników opowiada krótką historię, około 5 minut związaną ze wspólnym pobytem w Smołdzinskim Lesie.
Uzgodnienia na temat publikacji przebiegu projektu na stronie internetowej Amica Verba.
Wspólnie przygotowana kolacja.
12 października,
wyjazd uczestników po wspólnym śniadaniu.

Uważność teraz – Wrocław 2024

Uważność teraz

Grupa docelowa:
Dorosłe osoby powyżej 50 roku życia, jak również dorośli zainteresowani osiągnięciem powyższych celów…

Realizacja w formie spacerów, ćwiczeń rozluźniających, warsztatów.
projekt jest finansowany ze środków własnych członków stowarzyszenia Amica Verba.

Ćwiczenia oddechowe i rozluźniające w trakcie spaceru

Lekkie pobudzenie ruchowe poprzez sam spacer, jak również krótkie przerwy na ćwiczenia rozciągające, tak aby spacer stał się formą aktywności, a nie tylko przemieszczaniem się z miejsca na miejsce…( joga, pilates, tai-chi, …etc.)
    

Warsztat ceramiczny

Glina to najstarszy materiał budowlany, rzemiosła praktycznego i artystycznego, twórczości artystycznej.
Glina jest tworzywem pochodzącym z ziemi. Dla człowieka stanowi tworzywo intuicyjne, ponieważ daje się dowolnie formować. Oddziaływanie człowieka na glinę jest bardzo indywidualne, podobnie jak oddziaływanie gliny na człowieka, jako materiału łatwo poddającego się kształtowaniu.
Wrażenia zdobyte podczas spaceru przetwarzamy w pracowni ceramicznej prowadzonej przez artyst-kę/-ę ceramiki. Intuicyjność materiału stwarza niezliczone możliwości, wzmaga uczucie koncentracji i połączenia z naturą. Czas upływa, skojarzenia nasuwają się same, bądź przypominamy sobie wspólnie co widzieliśmy, powstają prace realistycznie (mniej lub bardziej) odtwarzające oglądane wcześniej obiekty albo abstrakcyjne fantazje na ich temat. Być może kopuła hali stanie się inspiracją do ulepienia filiżanki…, tego nie wiemy….
Pracujemy siedząc lub stojąc. W trakcie pracy z gliną rozluźniamy się, w razie potrzeby robiąc ćwiczenia oddechowe i rozciągające.
Satysfakcja…

prosimy o mail