STORYTELLING – AKTYWNIE
Rozwój – Mobilizacja – Otwartość – Rozbudzenie
Grupa docelowa: Dorosłe osoby powyżej 50 roku życia, jak również dorośli zainteresowani osiągnięciem powyższych celów…
Cele projektu : aktywizacja i przeciwdziałanie procesom starzenia poprzez pobudzenie intelektualne, ruchowe i poznawcze.
Miejsce projektu: Smołdziński Las, w otulinie Słowińskiego Parku Narodowego
We współudziale entnolożki z Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, skansenu kultury Słowińców
Liczba uczestników: 5-7 osób
Czas: 6 dni, 6.10.-11.10.2024
Projekt jest finansowany ze środków prywatnych członków stowarzyszenia Amica Verba
Storytelling
Sztuka opowiadania historii to swobodna narracja ustna, a tym samym przekazywanie historii i tradycyjnych opowieści w formie mówionego słowa.
Opowiadanie charakteryzujące się wspólnym i jednocześnie obrazowym przeżywaniem historii. Storytelling to forma komunikacji międzyludzkiej, która w tradycji ustnej służy zarówno rozrywce, jak i przekazywaniu wiedzy, ludzkich doświadczeń i norm kulturowych. Materiałem do opowiadania mogą być baśnie, mity i legendy, ale także historyczne, biograficzne i autobiograficzne opowieści.
Choć zazwyczaj narrację prowadzi tylko jedna osoba, możliwa jest również narracja wspólna, na przykład w formie dialogu wielojęzykowego albo tłumaczenia na inne języki. Opowiadanie historii na podstawie własnych doświadczeń i przeżyć, historii rodzinnych lub zasłyszanych.
W naszym projekcie preferujemy formę swobodnej prezentacji historii opowiadanej własnymi słowami.
Storytelling ma na celu dzielenie się przez uczestników projektu swoimi przeżyciami, doświadczeniami, wspomnieniami związanymi z regionem Słowińskiego Parku Narodowego, bądź z innym regionem, związanym z korzeniami rodzinnymi, opowiadaniem historii miejsc.
Udział w projekcie etnologa z muzeum w Klukach, jak również osoby zamieszkałej w tej okolicy umożliwi poznawanie historii tego regionu.
Zadanie: Uczestni-czki/-cy projektu przygotowują historię/historie, którą/e chci-ałyby/-eliby opowiedzieć w trakcie trwania projektu. Czas trwania swobodnej opowieści około 30 minut. Mamy nadzieję na interakcje współuczestników.
Aktywność ruchowa
Aktywność ruchowa oddziaływuje dobroczynnie na zdrowie fizyczne, ale także na umysł i formę psychiczną. Do regularnej aktywności, która wpływa nie tylko układ ruchu, ale na cały organizm trudno się zmobilizować. Tylko nielicznym udaje się stale prowadzić aktywny tryb życia i regularnie ćwiczyć.
Istotną rolę odgrywa motywacja grupowa, jak również rodzaj ćwiczeń.
Stowarzyszenie Amica Verba promuje aktywność fizyczną we wszystkich projektach autorskich.
W projekcie „ Storytelling- Aktywnie” proponujemy codzienne poranne ćwiczenie jogi na poziomie dla początkujących, pod kierunkiem doświadczonej joginki.
Miłe widziane byłoby również podejmowanie przez uczestników inicjatywy dzielenia się własnymi doświadczeniami na tym polu i prezentowania innych form ćwiczeń lub praktyk. Następną aktywnością, po wspólnym śniadaniu lub po obiedzie ( w zależności od pogody i kondycji ) jest intensywny spacer/ Nordic walking na plaży.
Mamy nadzieję rozwinąć u uczestników projektu rutynę i potrzebę aktywności ruchowej.
Dobroczynne działanie aktywności fizycznej to między innymi: redukcja stresu, rozładowanie napięcia i oczyszczenie umysłu, poprawa krążenia, koncentracji i nastroju, ogólny przypływ energii.
Projekt „Storytelling- Aktywnie” ma w swoim założeniu integrację grupy uczestników poprzez wspólne działania. Aktywność ruchowa, obok pozornie pasywnego opowiadania swoich historii, jest w zamyśle istotnym czynnikiem scalającym.
W programie przewidziany jest czas wolny uczestników, który może być kreowany dowolnie w okolicy, która ma wiele walorów przyrodniczych i krajobrazowych.
Program projektu
w przebiegu projektu zakładamy dużą dozę spontaniczności w zależności od potrzeb uczestników
5 października,
uczestnicy przybywają w sobotę po południu do Smołdzińskiego Lasu. Miejscem noclegu i realizacji projektu są dwa sąsiadujące ze soba domy letniskowe w Smołdzińskim Lesie. Wieczór poświęcony jest zapoznaniu się. Podczas wspólnej kolacji w „Bistro przed Wydmą” omawiamy program i przebieg naszego projektu. Nocleg w pokojach dwuosobowych.
6 października,
około godziny 8/9 wspólna gimnastyka, ćwiczenia pilates lub joga na tarasie lub wewnątrz prowadzone przez członkinię stowarzyszenia lub inny program aktywności zaproponowany przez uczestni- czkę/-ka projektu na mile widzianej zasadzie dzielenia się własnymi doświadczeniami i umiejętnościami. Wspólnie przygotowywane śniadanie. Spacer po okolicy/ plaży. Obiad w lokalnym „Bistro przed Wydmą”. Po południu Storytelling. Zamiennie Storytelling po śniadaniu, a spacer po obiedzie w zależności od pogody i preferencji uczestników oraz potrzeby spędzania czasu wolnego we własnym zakresie. Dokumentacja przebiegu projektu. Wspólnie przygotowana kolacja.
7/8/9/10 października….
11 października,
około godziny 8/9 wspólna gimnastyka, ćwiczenia pilates lub joga na tarasie lub wewnątrz prowadzone przez członkinię stowarzyszenia… Wspólnie przygotowywane śniadanie. Spacer po okolicy/ plaży. Obiad w lokalnym „Bistro przed Wydmą”. Po południu podsumowanie projektu Storytelling: każdy z uczestników opowiada krótką historię, około 5 minut związaną ze wspólnym pobytem w Smołdzinskim Lesie.
Uzgodnienia na temat publikacji przebiegu projektu na stronie internetowej Amica Verba.
Wspólnie przygotowana kolacja.
12 października,
wyjazd uczestników po wspólnym śniadaniu.